Főoldal » Felső menü » Rólunk » Sajtó » Sajtóközlemények

Európa keleti részén a legmagasabb az influenza-aktivitás

2016.02.17. Nyomtatás
Hazánkban négy év után először sikerült megállítani az átoltottság csökkenését

 Rendkívül intenzíven terjed az influenza Európa keleti részén, Ukrajna és Oroszország is erről adott jelentést az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) legutóbbi összefoglalójában. Magyarországon a 6. héten 43.700 fő fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel. Járvány idején a fertőzés megelőzésében az általános személyi higiénés magatartás a döntő, ennek egyik legegyszerűbb módja a rendszeres és alapos kézmosás.

Nagyon magas, illetve magas volt az influenza aktivitása Oroszország, Ukrajna, Fehéroroszország, valamint Finnország, Írország és Görögország területén. Néhány országban már megkezdődött a megbetegedések számának csökkenése (pl. Oroszország és Ukrajna). Európában a laboratóriumi vizsgálattal igazolt megbetegedések 87%-át az influenza A(H1N1) pdm09 vírus okozta. Azokban az országokban, ahol a pandémiás H1N1 altípusú influenza A vírus jelenléte van túlsúlyban, ott a kórházi felvételt és az intenzív ellátást igénylő megbetegedéseket leggyakrabban a fiatal és középkorú lakosság körében diagnosztizálják.

Hazánkban lassult az influenza terjedése, az előző héthez viszonyítva a 6. héten kb. 38%-kal nőtt az influenzás panaszokkal orvoshoz fordulók száma. Az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) Nemzeti Influenza Referencia Laboratóriumában végzett virológiai vizsgálatok során a betegek túlnyomó többségénél influenza B vírus fertőzést igazoltak.

Influenza járvány idején a fertőződés esélye csökkenthető, ha elkerüljük a zsúfolt helyeket és betartjuk az általános személyi higiénés szabályokat, különös tekintettel a kézhigiénére, a köhögéssel-tüsszentéssel kapcsolatos etikettre.

  • Gyakran mosson kezet meleg vízzel és szappannal, különösen köhögés, tüsszentés, orrfújás és a zsebkendő kidobása után. Ezzel megakadályozhatja, hogy a kezéről a szabad szemmel nem látható kórokozók tárgyakra, felületekre, onnan mások kezére, nyálkahártyájára kerüljenek. Az alkohol-bázisú kézfertőtlenítők is hatékonyak. Ne érintse a szemét, orrát vagy száját a kezével, mielőtt azt megmosná.

  • Köhögéskor, vagy tüsszentéskor tartson zsebkendőt a szája és az orra elé (ha épp nincs kéznél, akkor is inkább a könyökhajlatba, és ne a tenyerébe köhögjön/tüsszentsen). Javasolt az eldobható papírzsebkendő használata.

  • Lehetőség szerint kerülje a zsúfolt helyeket, különösen a zsúfolt zárt helyiségeket, a liftek használatát. Ha módja van rá, tartson nagyobb – minimum 1 méter – távolságot más személyektől.

  • Influenzajárvány idején kerülje az egyébként szokásos üdvözlési formákat (kézfogás, puszi), amelyek szintén növelik a megfertőződés kockázatát.

  • Lehetőség szerint kerülje a betegekkel való közvetlen kontaktust.

  • Zárt terekben gondoskodjon a gyakori alapos szellőztetésről.

  • Amennyiben az influenza tüneteit észleli magán, maradjon otthon és tartson távolságot másoktól, ezzel is védve őket a megfertőződéstől.

Az influenza megelőzésének leghatékonyabb eszköze a védőoltás. Hazánkban 2011 óta folyamatosan csökkent a térítésmentes influenza elleni védőoltásban részesített személyek száma. Idén azonban az előzetes felhasználás adatai azt mutatják, hogy négy év után először nem csökkent az influenza elleni oltóanyag felhasználása. Természetesen csak a végleges adatok fogják megmutatni azt, hogy az évek óta tapasztalt alacsony átoltottság ismét emelkedik-e.

Az influenza elleni védőoltás beadatásának még ilyenkor is lehet szerepe a betegség elkerülésében. Tudni kell viszont, hogy a járvány idején végzett oltások esetén már fennáll a lehetősége annak, hogy az oltott személy azelőtt megbetegszik, hogy a védőoltás kifejtené hatását (10-14 nap). Amennyiben valaki a védőoltás beadatása mellett dönt, lehetőség szerint kérjen külön időpontot háziorvosától, hogy ne kelljen a zsúfolt rendelőben várakoznia, ahol magasabb a fertőződés kockázata. Fontos kiemelni azt is, hogy az influenza elleni védőoltás nem okozhat influenzás megbetegedést, hiszen az oltóanyag nem tartalmaz élő vírust, a vakcina teljesen biztonságos.

Országos Epidemiológiai Központ

ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatal