Sajtóközlemény
2009. február 12.
A komplex ellenőrzés az ÁNTSZ hatósági feladatainak ellátásában egy paradigma váltás első lépése. Ez a fekvőbeteg ellátás szakmai ellenőrzésében új irány. A komplex ellenőrzés a hatósági ellenőrzés végzésére vonatkozó speciális módszer, melynek segítségével a fekvőbeteg ellátást végző szolgáltatók ellenőrzésének több szempontú, szakmai vizsgálatára kerül sor. Az ÁNTSZ szakemberei áttekintik, hogy a szakmai minimumfeltételek, az orvosszakmai feladatok ellátása, a kórházhigiénés tevékenység és az ápolás egysége megvalósul-e, s mindez megfelel-e a hatályos jogszabályi és a működési engedélyben foglalt előírásoknak, a szakmai protokolloknak.
A komplex ellenőrzés célja annak vizsgálata, hogy a végleges működési engedéllyel rendelkező egészségügyi szolgáltatók a működési engedélyben foglalt – és általuk nyilatkozatban vállalt – tárgyi, személyi feltételeket folyamatosan biztosítják-e; rendelkezésre állnak-e azok a feltételek, amelyek az ellátás biztonságos működéséhez szükségesek; megfelel-e a szolgáltató tevékenysége a jogszabályokban, illetve a működési engedélyben foglaltaknak. A feltételek biztosítása és a jogszabályi előírásoknak való megfelelés folyamatossága biztosított-e, szükséges-e valamilyen intézkedés annak érdekében, hogy biztosítsák a működéshez kapcsolódó feltételeket.
A komplex ellenőrzés vizsgálja a tárgyi, személyi feltételeket (minimumfeltételek), a kórházhigiénés szabályok érvényesülését, az infekciókontrollt, az ápolásszakmai szabályok érvényesülését, az egészségügyi szolgáltató által végzett szakmai munka tartalmát. A komplex ellenőrzés tervezett időtartama 2008. április – 2009. augusztus. Az ellenőrzés szakmánként valósul meg, az első szakaszban a sebészet, az urológia és az ortopédia, a második, most lezárult szakaszban a sürgősségi ellátás, a traumatológia és az égéssebészet került górcső alá.
Az elmúlt időszakban összesen 97 kórházat ellenőriztek (60 területi, 37 súlyponti). Az ellenőrzött osztályok száma 272 (107 osztály területi, 165 osztály súlyponti kórházban). A területi kórházaknál 11 urológiai osztály közül 8, a 11 ortopédiai osztály közül 8, a 44 sebészeti osztályból 22, a 28 traumatológiai osztályból 20, a 13 sürgősségi betegellátó osztályból 6 felelt meg minden elvárásnak. A súlyponti kórházakban jobb az eredmény: 33 urológiai osztályból 25, 21 ortopédiai osztályból 14, 42 sebészeti osztályból 35, 37 traumatológiai osztályból 24, 32 sürgősségi ellátó osztályból 16 felelt meg. Az ÁNTSZ szakemberei 133 jegyzőkönyvi illetve határozati intézkedést hoztak. Jellemző hiányosság a szakdolgozói és szakorvos hiány (pl. idegsebész, kardiológus, radiológus). A tárgyi hiányosságok kisebb nagyobb értékű műszerek hiányát, az elhasználódott műszerek cseréjének elmaradását, valamint bizonyos építészeti hiányosságokat (pl. kegyeleti szoba, fedett mentőbeálló, orvosi, ápolói szoba, akadály-mentesítés hiánya) jelentenek.
ÁNTSZ Kommunikációs Főosztály