orszagos_intezetek.png
gyermekalapellatas_hu.png
egeszseg_hu
banner_egeszsegfejlesztes_folyoirat.png
Méregközponti bejelentés
norveg_vedono.png

Védőnői méhnyakszűrési és háziorvosi vastagbélszűrési programok

2013.08.12. Nyomtatás
Twitter
A projekt számokban

- -

Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal a TÁMOP-6.1.3.A-13/1-2013-0001 „Pilot jellegű .szűrőprogramok (védőnői méhnyakszűrési illetve vastagbélszűrési programok) kiterjesztésének támogatása” kiemelt projekt megvalósítását 2013. július 1-jén kezdte meg, amely két éven át tart. Megvalósítására a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által megjelölt és felhasználható támogatási összeg 1 milliárd forint.

Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal célja növelni a részvételt a népegészségügyi célú méhnyak- és vastagbélszűréseken. A folyamat egyik elemeként a megelőzési programba az elmúlt években a védőnőket is bevontuk. Az átszűrtség növelésében újabb mérföldkövet jelent, hogy ettől az évtől a védőnők sokkal szélesebb köre kapcsolódhat be a munkába. A magas lakossági részvétel érdekében közel visszük az érintettekhez a méhnyakszűréseket: európai uniós forrásból – az 5.000 vagy ennél kisebb lélekszámú településeket célozva – kiképzett és gyakorlott védőnők vehetik le a vizsgálathoz szükséges mintákat. Egy másik kezdeményezés segítségével ingyenes vastagbélszűrésen vehet részt több tízezer ember. A projekt részeként (kísérleti jelleggel) egy olyan vizsgálatsorozatra kerül sor, amelyet Csongrád megye teljes területétre kiterjesztünk, az 50-70 éves korosztályt megcélozva.

A tervek szerint közel 75 ezer védőnői méhnyakszűrést lehet majd elvégezni a következő két évben. A projekt keretében 1.800 védőnő vehet részt elméleti képzésen, közülük 1.300-an gyakorlati ismereteket is elsajátíthatnak. Ehhez két akkreditált tananyagot dolgozunk ki, illetve a védőnők munkáját informatikai fejlesztések is támogatják. A vastagbélszűrési alprojektben a háziorvosi praxisok, illetve az érintettek felkészítését, tájékoztatását járásonként megszervezett rendezvények segítik. A program célkitűzése szerint 115 háziorvosi praxis minimum 11.500 fő vastagbélszűrését szervezi meg.

A tervezett workshopok egyfelől a társszakmák együttműködését támogatják, másrészt az egészségpolitikai döntéshozók számára fogalmaznak meg szakmai javaslatokat. Mindezt két rendszeráttekintő tanulmány foglalja keretbe, segítve a jogszabályi környezet olyan átalakítását, amely a szűrések hatékonyságát szolgálja.